Průvodce koupí

Kdo může kupovat nemovitosti v Itálii:

Všichni občané EU, tedy i občané České republiky.

Jaké doklady musí mít cizinec, který chce koupit dům v Itálii:

Kromě osobních dokladů (pas nebo občanský průkaz) musí mít občan EU italský dokument codice fiscale, neboli daňové identifikační číslo, které vám udělí Agenzia delle entrate (Finanční úřad).

Co dělat, když zahraniční kupující nemluví italsky:

V případě, že kupující nemluví italsky, musí být u podpisu smlouvy, podle italského zákona, přítomen oficiální tlumočník a svědek (česky i italsky mluvící).

Jak probíhá platba zahraničním občanem, který si koupí dům v Itálii:

1. Cizinec si může založit běžný účet v Itálii a převádět na něj dané částky (banka určí postup).

2. Zahraniční kupující může podepsat svěřenské pověření zvolenému notáři, u kterého pověří jednoho úředníka přijmout do svěřeneckého vkladu potřebnou částku určenou ke koupi nemovitosti bankovním převodem zahraničním kupujícím na vyhrazený běžný účet notáře (zákon 147/13 čl. 1 c. 63-67).

3. Kupující použije částku k vystavení bankovních převodů nebo bankovních šeků ve prospěch prodávajícího nemovitosti.

Jak probíhá převod vlastnictví:

Převod vlastnictví obvykle se skládá z podpisu tří dokumentů:

  1. Nepovinná rezervační smlouva, která slouží ke stažení nemovitosti z trhu;
  2. Dvoustranná smlouva o smlouvě budoucí kupní (preliminare di compravendita nebo compromesso), při jejímž podpisu kupující zaplatí zálohu. Záloha se obvykle pohybuje okolo 20-30 % kupní ceny. Smlouva zahrnuje veškeré podstatné náležitosti koupě (identifikace stran, identifikace nemovitosti podle katastrálních záznamů, závazek ke koupi a prodeji, právní stav nemovitosti včetně případných hypoték a břemen, nejzazší datum pro notářský převod vlastnictví);
  3. Konečná smlouva kupní podepsaná před nestranným veřejným notářem, tak zvané rogito. Tato smlouva zaručuje právoplatnost převodu a registraci vlastnictví v italském katastru. Při notářském aktu se splatí zbytek kupní ceny a předají klíče k nemovitosti.

Další poplatky:

V Itálii nefunguje nic plošně. Všechny tyto údaje jsou pouze indikativní. V případě, že kupujete nemovitost přes realitní kancelář, ta by vám měla přesné informace říci předem.

1. Daň z převodu nemovitosti. Daň z převodu nemovitosti může oscilovat od 5 - 10 % z kupní ceny. Přičemž katastrální hodnota je obvykle výrazně nižší než kupní cena.

2. Další menší poplatky za překlady, notáře a katastrální poplatky.

3. Provize realitní kanceláři obvykle činí 3 - 5 %+DPH z kupní ceny nemovitosti.

3. Notářské náklady činí obvykle 2 000 EUR, ale mohou být i vyšší. 

Doplňující informace:

Získání hypotéky na nemovitost v Itálii

U italských bank je možno získat hypotéku na nemovitost na pokrytí 60 - 70% ceny nemovitosti. Některé banky vyžadují minimální výši hypotéky 50 000 €. 

 S koupí nemovitosti na hypotéku jsou spojeny další náklady - poplatek za zřízení hypotéky, hypotéční daň, odborné posudky o stavu nemovitosti.

České banky v současné době hypotéky na italské nemovitosti neposkytují.